Z Harfi İle Başlayan İlaçlar

Zimaks Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

İlacın Etken Maddesi Sefiksimdir. Zimaks Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları, bronşit, farenjit, sinüsit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı gibi) ve idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi) tedavi edici bir antibiyotiktir.

kbbenfeksiyon

ZİMAKS ORAL SÜSPANSİYON HAZIRLAMAK İÇİN KURU TOZ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları, bronşit, farenjit, sinüsit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı gibi) ve idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi) tedavi edici bir antibiyotiktir.
 • Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 • Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayın, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 • Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir. Enfeksiyonun vücudunuzdan tamamen temizlenmesi için ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanın.
 • Bu ilacın kullanımından 1 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit kullanmayın. Çünkü antiasitler vücutta bu ilacın emilimini zorlaştırabilir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ZİMAKS ORAL SÜSPANSİYON HAZIRLAMAK İÇİN KURU TOZUN KULLANIM ŞEKLİ

 • Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
 • Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave edin.
 • Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayın. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayın. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayın. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alın. Yemek kaşığı kullanmayın.

ZİMAKS ORAL SÜSPANSİYON HAZIRLAMAK İÇİN KURU TOZUN OLASI YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendirin.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kırmızı cilt döküntüsü ve ciltte soyulma gibi yan etkilerden herhangi biri görülürse derhal doktorunuza başvurun.

ZİMAKS ORAL SÜSPANSİYON HAZIRLAMAK İÇİN KURU TOZUN ETKEN MADDESİ

Sefiksim

İlaç Marka İsmi

Zimaks Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu