Z Harfi İle Başlayan İlaçlar

Zefomen Film Tablet

İlacın etkin maddesi Lamivudindir. Zefomen Film Tablet, belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

virus

ZEFOMEN FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.
 • Hepatit B hastalığınız varsa ilacın alımını durdurduktan sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 • Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 • Bu ilaç vücudunuzda enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 • Bu ilacın, durumunuzu iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 • Eğer pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayın.
 • Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçının. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayın.

ZEFOMEN FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ

 • Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
 • İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte tercihen yemeklerle ya da yemeklerden önce aç karnına alın.

ZEFOMEN FİLM TABLET’İN OLASI YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda hemen doktorunuzu bilgilendirin.
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurun.

ZEFOMEN FİLM TABLET’İN ETKEN MADDESİ

Lamivudin

MARKA İSMİ

Zefomen Film Tablet

Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu