Z Harfi İle Başlayan İlaçlar

Zedprex Kapsül

İlacın Etken Maddesi Fluoksetin hidroklorür’dür. Zedprex Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya obsesif – kompülsif bozukluğa sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir antidepresandır.

Majör depresyon tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme) tedavisinde kullanılmakla birlikte bulimia nervoza ( yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı) ve adet öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke durumlarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

adet öncesi gerginlik

ZEDPREX KAPSÜL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı) ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24 yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilirsiniz.
 5. Bu ilaç 18 yaşın altındaki gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 6. İlacı alırken alkol kullanmaktan kaçının. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve hastalık nöbeti, epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirin. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacı bazı ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 9. İlacı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurun.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayın. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ZEDPREX KAPSÜL’ KULLANIM ŞEKLİ

 • Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
 • İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alın. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir.

ZEDPREX KAPSÜL YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda hemen doktorunuzu bilgilendirin.
 2. İlacı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük gibi yan etkilerde acil yardım için derhal doktorunuza başvurun.

ZEDPREX KAPSÜL’ ETKEN MADDESİ

Fluoksetin hidroklorür

MARKA İSMİ

Zedprex Kapsül

Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu