Z Harfi İle Başlayan İlaçlar

Zantac Şurup

İlacın etken maddesi Ranitidin hidroklorür’dür. Zantac Şurup, midede üretilen asit miktarını azaltan bir ilaçtır. Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.

mide asidi

ZANTAC ŞURUP HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  • Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.
  • Ülserinizin iyileşmesi 8 haftayı bulabilir. Eğer ilacınızı düzenli bir şekilde kullanmanıza rağmen 6 hafta içerisinde rahatsızlığınızda bir iyileşme görülmez ise doktorunuza görüşmelisiniz.
  • Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da porfiri rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bildirin. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam edin.
  • İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.
  • Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan kaçının. Alkol midenizin zarar görme riskini arttıracaktır.
  • Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayın.

ZANTAC ŞURUP KULLANIM ŞEKLİ

Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alın. Yemek kaşığı kullanmayın.

ZANTAC ŞURUP OLASI YAN ETKİLERİ

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda hemen doktorunuzu bilgilendirin.
  2. Hızlı veya yavaş kalp atımları, cilt döküntüsü, güçsüzlük halsizlik ve sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurun.

İlaç Etken Maddesi

Ranitidin hidroklorür

İlaç Marka İsmi

Zantac Şurup

Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu