T Harfi İle Başlayan İlaçlar

TRILEPTAL Divitab Tablet

İlacın Etken Maddesi Okskarbazepindir. TRILEPTAL Divitab Tablet, istem dışı kasılmalara sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları önleyen ve durduran antiepileptik bir ilaçtır. Yetişkinlerde görülen Grand mal epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet) ve petit mal epilepsi, 4-16 yaş arası çocuklarda ve yetişkinlerde görülen istem dışı kasılmaların eşlik ettiği ya da etmediği basit parsiyel nöbetler (vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ve kompleks parsiyel nöbetler (basit parsiyel nöbetlere bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybının eşlik ettiği nöbetler) ile ilgilidir.

epilepsi

TRILEPTAL DİVİTAB TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  İstem dışı kasılmalara sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ya da önleyen antiepileptik bir ilaçtır.
 • Bu ilacı kullanırken alkol almayınız.Çünkü alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir.
 • Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki, doktorunuz duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
  Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 • İlacı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz derhal doktorunuza başvurun.
 • Bu ilacı hastalık nöbetleri için kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımına devam edin. Çünkü ilacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinde artış görülebilir.
  Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 • Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 • Bu ilacı 2 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
  Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TRILEPTAL DİVİTAB TABLETİN KULLANIM ŞEKLİ

 • Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
 • İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında veya aç karnına alabilirsiniz.

TRILEPTAL DİVİTAB TABLETİN OLASI YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve hepatit (karaciğer iltihabı) gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.

TRILEPTAL DİVİTAB TABLETİN ETKEN MADDESİ

Okskarbazepin

İlaç Marka İsmi

TRILEPTAL Divitab Tablet

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı