T Harfi İle Başlayan İlaçlar

Tamoxifen Tablet

İlacın etken maddesi Tamoksifen sitrat’tır. Tamoxifen Tablet, meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önlemek için ve meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kanserli hücrelerin gelişimini, çoğalmalarını ve işleyişlerini engeller.

memekanseri

TAMOXİFEN TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserini önlemek için ve meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kanserli hücrelerin gelişimini, çoğalmalarını ve işleyişlerini engeller.
 • Bu ilacın kullanımı bazı kadınlarda, rahim kanseri, felç veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşumu riskini artırabilir. İlacın size verebileceği kişisel riskleriniz hakkında doktorunuzla görüşün.
 • Eğer karaciğer hastalığınız veya damarlarda tıkanıklık oluşma öyküsü varsa veya kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri, önceden geçirilmiş veya şu an var olan katarakt, önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç öyküsü ya da kemoterapi veya radyasyon tedavisi görüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza muhakkak söyleyin. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer kalp atım bozuklukları şüphesi veya doğuştan kalp atım bozukluğunuz varsa veya hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu ilacı kullanmayın.
 • Bu ilacı meme kanseri riskini önlemek için kullanıyorsanız, ilacın ilk dozunu adet döneminde almanız gerekebilir. Bundan dolayı ilacı kullanmaya başlamadan önce gebelik testi yaptırmalısınız.
 • Tedaviden en iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanın. Bundan dolayı ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırın. Bu ilacı 5 yıla kadar kullanmayı sürdürmeye ihtiyacınız olabilir.
 • Tedaviniz sırasında, düzensiz adet kanamaları, anormal vajinal kanamalar, akıntı değişiklikleri veya kasıklarda ağrı durumlarından herhangi biri yada birkaçı ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurun.
 • Tedavi süresince karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Doktorunuzla randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 • İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi veya kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyebilir. Kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 • Bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayın.
 • Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi (mesela prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanın. Tedavinizin bitiminden sonra ki 2 ay boyunca da bu şekilde korunmaya devam edin.
 • Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanın.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmayın.

TAMOXİFEN TABLETİN KULLANIM ŞEKLİ

 • Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
 • İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alın. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

TAMOXİFEN TABLETİN OLASI YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendirin.
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, hissizlik, güçsüzlük, alışılmadık vajinal kanama veya akıntı, kalça bölgesinde ağrı veya basınç, göz ağrısı, görmede bulanıklık, yorgunluk hissi, ateş, üşüme, titreme, grip belirtileri gibi rahatsızlıklarda ilacın kullanımını kesip tıbbi yardım almak için derhal doktorunuzu arayınız.

TAMOXİFEN TABLETİN ETKEN MADDESİ

Tamoksifen sitrat

İlaç Marka İsmi

Tamoxifen Tablet

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Emthexate Tablet - ilacbilgileri.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı