RETROVIR Kapsül

İlacın etkin maddesi Zidovudindir. RETROVIR Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.

RETROVIR KAPSÜL

HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.
Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden yardım isteyiniz.
Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
Hepatit B hastalğınız varsa ilacın alımını durdurduktan sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
Bu ilaç vücudunuzda enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerinde ağır ve ölümcül etkileri vardır. Eğer ilacın kullanımı sırasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi karaciğer rahatsızlığı belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurun.
Eğer pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayın.
Tedaviniz süresince alkol kullanmayın. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
Bu ilacın, durumunuzu iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.
HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
RETROVIR KAPSÜL’ÜN

KULLANIM ŞEKLİ

Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse lütfen o şekilde kullanın ve tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere harfiyen uyun.
İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alın. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.
İLACIN

OLASI YAN ETKİLERİ

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda hemen doktorunuzu bilgilendirin.
Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurun.

İlaç Etken Maddesi

Zidovudin

İlaç Marka İsmi

RETROVIR Kapsül

Daha Fazla Göster

Benzer İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı