N Harfi İle Başlayan İlaçlar

N Harfi İle Başlayan İlaçlar; İlaç bilgilerinin A’dan Z’ye alfabetik olarak fihrist şeklinde kategorilendirildiği web sitesine Z Harfi ile başlayan ilaçların gösterildiği sanal kategori.

wiki’deki tarifiyle ilaç; canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır.

N Harfi İle Başlayan İlaçlar Listesi

Dünya üzerindeki ilk eczanenin, bundan tam 12 asır önce Bağdat’ta kurulduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, “muhtesib” adlı memurların görevlerinin, sadece ilaçların ağırlığını, saflığını ve bozulup bozulmadığını denetlemek olduğunu? Müslüman âlimler, 9’uncu yüzyılda temelini attıkları eczacılığı geliştirmiş, bu alanda birçok yazılı eseri literatüre kazandırmışlardı. Ortaya koydukları eserlerle tıpta adeta bir devrim gerçekleştiren İslam âlimleri, insanlığa asırlar boyu aktarılacak kıymetli bir miras bıraktılar. N Harfi İle Başlayan İlaçlara, tıp ilmine ve eczanelere dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Başa dön tuşu